1 Ekim 2016 Cumartesi

Kitap İncelemesi: Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi ÖyküleriKitabın yazarı Irvin D. Yalom daha çok varoluşçu kuramdan etkilenmiştir. Fakat yazılarında diğer kuramlardan da izler bulabilirsiniz. Yalom’un kitaplarının çok okunmasının en önemli nedenlerinden biri de yazdığı terapi öykülerinde kendi karşıt transferanslarına olduğu gibi değinmesidir. Bu onun yazılarına doğallık katar. Yine bu kitapta da bu tür karşıt transferanslara rastlarız. Özellikle bu durum “Şişman Bir Hanım” adlı kısımda çok açık bir şekilde görülür. 
Kitap 10 terapi öyküsünden oluşuyor ve her öyküde o insanların iç dünyalarında yolculuk yaptığınızı hissediyorsunuz.

Biraz da kitaba adını veren ilk terapi öyküsünden bahsedelim. “Aşkın Celladı” yetmiş yaşında ki Thelma’nın eski terapistine aşık olması üzerine kurulur. Thelma’dan bir söz “hayatım sekiz yıl öncesinde yaşanıyor.

Aşağıda ki dize aşkın celladının ilk satırından alıntıdır.

Aşık olan hastalarla çalışmaktan hoşlanmam. Bu belki kıskançlıktandır; çünkü ben de aşkın büyüsüne kapılmayı çok isterim. Belki de aşk ve psikoterapi temelde uyuşmadığından. İyi bir terapist karanlıkla savaşır ve aydınlanmayı arar, oysa romantik aşk gizemle beslenir ve incelendiğinde ufalanıp dağılır. Aşkın celladı olmaktan nefret ederim.

Beni en çok etkileyen kısım ise Carlos’un geliştirdiği iki içgörüdür. Bunları kitapla ilgili fazla ayrıntı vermemek için yazmıyorum.

Son olarak alanla ilgili okunması gereken kitaplardan olduğunu düşünüyorum eğer kitabı okuyan arkadaşlar varsa kitapla ilgili düşüncelerini yorum kısmına yazabilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder